Proč vzniká chudokrevnost

Chudokrevnost neboli anémie vzniká nedostatkem hemoglobinu, poruchou jeho funkce, nebo nedostatkem či poruchou červených krvinek. Hemoglobin je barvivo obsahují železo, jehož hlavní funkcí je transport kyslíku po těle. Hemoglobin je součástí červených krvinek.

Chudokrevnost z nedostatku hemoglobinu

Častým příkladem nedostatečné funkce hemoglobinu je tzv. sideropenická anémie, anémie z nedostatku železa, jenž je způsoben buď nedostatečným příjmem v potravě, poruchou vstřebávání ve střevech nebo jeho nadměrnými ztrátami, např. v důsledku krvácení (vnitřní krvácení do střev při vředové chorobě, zánětech střev, zhoubných onemocněních nebo i silná menstruace). Dále pak i  při těhotenství a kojení, zejména následují-li těhotenství v rychlém sledu za sebou.

Abnormality hemoglobinu se vyskytují jako následek vrozených anémií (např. thalasémie nebo srpkovitá anémie), případně následkem otrav některými jedy, které znemožňují hemoglobinu vázat kyslík.

Chudokrevnost z nedostatku červených krvinek

 • Plastická anémie vzniká, když kostní dřeň neprodukuje dostatečné množství červených krvinek. K tomu to stavu dochází, je-li činnost kostní dřeně potlačena např. ozařováním, jedy, selháváním ledvin, nebo nežádoucími účinky některých léků, popřípadě je-li velká část kostní dřeně poškozena zhoubným bujením.
 • Megaloblastová anémie (neboli makrocytární ) je stav, kdy je z kostní dřeně  do krve předčasně vyplaveno velké množství abnormálních, velkých, nezralých  červených krvinek - megaloblastů. V krevním řečišti odumírají mnohem dříve než normální červené krvinky. Důsledkem toho vzniká nedostatek normálních zralých červených krvinek. Megablastová anémie může být vyvolána nedostatkem vitamínu B12, nedostatkem kyseliny listové nebo nepříznivým důsledkem užívání některých léků proti rakovině nebo imunosupresiv.
 • Hemolytická anémie je následkem předčasného rozpadu abnormálních nebo i normálních  červených krvinek. (Normální délka života červených krvinek je cca 120 dnů). Příčinou nadměrného akutního nebo chronického rozpadu červených krvinek může být  zvětšení sleziny, některé virové nebo parazitární infekce, transfůze inkompatibilní krve nebo RH izoimunizace a některé další vrozené choroby, které redukují život červených krvinek.

Příznaky a léčba

Anémie se obvykle projevuje neobvyklou bledostí, únavou a apatií, namáhavou dušností, bolestmi hlavy a závratěmi. Hemolytickou anémii často doprovází žloutenka. Diagnóza se stanoví na základě vyšetření krve, příčinu lze určit řadou dalších vyšetření. Lze-li příčinu odstranit nebo napravit, léčba je většinou úspěšná.

U nejčastější chudokrevnosti z nedostatku železa se podávají preparáty s obsahem tohoto prvku. Je třeba železo dodávat v dostatečném množství, u dospělých se podává 200-300 mg železa denně, u dětí je to 5 mg železa na kilogram váhy. Důležité je užívat železo nalačno, to znamená půl až celou hodinu před jídlem, nebo dvě hodiny po jídle. Nelze-li odstranit příčinu onemocnění, lze nemocnému pomoci pouze transfuzí krve.

Prevence chudokrevnosti

Základem předcházení vzniku chudokrevnosti je správné složení jídelníčku. Nemělo by v něm chybět maso, které je základním zdrojem železa pro naše tělo. Alternativou masa mohou být vajíčka, ale s nimi se to nesmí přehánět, obzvlášť je-li v krvi vysoká hladina cholesterolu. Důležitý pro vstřebávání železa je i dostatek vitamínů, hlavně vitamínu C, B12 a E.

Proč vzniká chudokrevnost patří do témat
 • Kyslikova terapie oxygenoterapie od Oxylife Dr. Ox 22.04.2013 10:52:56

  Kyslik a kyslikova terapie resi problem. Oxylife - Vse o kysliku. Kyslikove koncentratory, kyslik v plechu, kyslikove barokomory... Vice na www.oxylife.cz a www.oxyobchod.cz Oxygen for Life

 • málo železa zuzuna 30.03.2012 22:46:58

  DOBRÝ DEN.NAŠE DCERA MÁ MÁLO ŽELEZA..TO SE ZJISTILO Z ODBĚRU KRVE....MÍSTO 9 HODNOT MÁ JEN 3 ! JE TO NORMÁLNÍ A KDE JE CHYBA ???DOSTALA ŽELEZO V KAPKÁCH ...ALE DOKTOR NÁM PŘÍČINU NEŘEKL....JINAK JE DCERA ČASTO NEMOCNÁ!! HLAVNĚ RÝMU A KAŠEL...TED MĚLA TÝDEN TEPLOTY NEPŘETRŽITĚ!! TO SE NÁM JEŠTĚ NIKDY NESTALO...VŽDY PO LÉCÍCH NA TEPLOTY TO ZABRALO .NYNÍ NE..JAK MÁME ZJISTIT TAK VELKÉHO POKLESU ŽELEZA ?? DĚKUJI...ZUZANA


Chudokrevnost - anémie patří do témat

Adresář

Poradna na téma Chudokrevnost - anémie

Diskuze na téma Chudokrevnost - anémie

 • Petra 13.08.2014 21:08 Chudokrevnost

  Ahoj na chudokrevnost pomáhají bylinky ve formě olejů, jestli chceš vědět víc, napiš mi na email:…

 • Majka 13.04.2017 11:04 Chudokrevnost

  Ahojky,pošleš mi prosím info o bylinkách na chudokrevnost,děkuji Marie

 • 12.08.2014 12:08 Chudokrevnost

  Ahoj všichni, je tu někdo, kdo je taky chudokrevný ? Pomáhá na to vůbec něco ? Prosím o vaše rady,…

 • jitka 20.10.2016 17:10 Chudokrevnost

  Ano mám zájem pro dceru díky jitka

 • Aurelia 23.08.2014 11:08 Chudokrevnost

  ... na chudokrevnost neboli anemii pomáhá urychleně cokoliv z jater, nejlépe tedy čerstvá hovězí…

Píšeme jinde
 • Recept na vánoční vosí hnízda krok za krokem

  Recept na vánoční vosí hnízda krok za krokem

  Kdo by neznal vosí hnízda - kakaové kopečky na piškotu plněné máslovým krémem. A tyto jsou řádně provoněné rumem! Vyzkoušejte recept na oblíbené vánoční cukroví krok za krokem.

 • Jak vybrat kapra?

  Jak vybrat kapra?

  Výběr kapra je jen o starost víc. Většinou je to mužská záležitost. Proto, vážení a milí, neplačte a nezoufejte. Pokud se v rybách nevyznáte, my vám poradíme, jak vybrat skvělého živého kapra.Zdravě.cz na Facebooku